Życzliwością na ty w szkole Sióstr Pijarek

Już po raz czwarty pod koniec listopada w Szkole Podstawowej i Liceum Sióstr Pijarek w Rzeszowie nauczyciele wraz z uczniami zorganizowali Tydzień Kultury Osobistej i Wartości. Tym razem myślą przewodnią stała się życzliwość w relacjach międzyludzkich, bowiem: „Jedno życzliwe spojrzenie znaczy więcej, niż sto słów”. Uczniowie poznali historię Dnia Życzliwości w ramach audycji szkolnej. Przygotowali też plakaty z tą tematyką. Zdobiły one korytarze szkolne i sale lekcyjne. Wchodząc do budynku szkoły można było przejść przez „Tunel dobra” z zamkniętym oczami. Jeżeli po jego pokonaniu na twarzy uczestnika pojawił się uśmiech, to oznaczało, że jest on gotowy do niesienia życzliwości. Dodatkową atrakcją było „Koło fortuny”. Zakręcenie nim skutkowało wylosowaniem życzliwego przesłania jak np.: „Dobro”, „Uśmiech”, czy Radość”. Następnie należało przekazać je wybranej osobie dla, której jest się życzliwym. Przez cały tydzień otwarta była „Biała księga życzliwości”. Uczniowie i nie tylko oni mogli utrwalić wypowiedziane w tym czasie życzliwe słowa oraz czyny wobec innych. Propozycje te cieszyły się dużym zainteresowaniem.

We wszystkich klasach odbyły się zajęcia prowadzone metodą warsztatową na temat życzliwości. W tym celu zostały specjalnie opracowane scenariusze zajęć, tak, by ujednolicić oraz wzmocnić działania dydaktyczno-wychowawcze. Wychowawcy klas zorganizowali wyjścia do kina i na spektakle teatralne. Wielką atrakcją dla całej społeczności szkolnej była również wystawa prac rzeszowskiej malarki - pani Aleksandry Zielińskiej. Pejzaże, martwa natura, kwiaty namalowane przez artystkę zdobiły korytarze szkoły oraz wprowadzały wyjątkowy, kolorowy, pełen subtelności nastrój. Uczniowie mieli również okazję osobistego spotkania z panią Aleksandrą.

Zwieńczeniem tego wyjątkowego tygodnia były pokazy tańca towarzyskiego uczniów gimnazjum i liceum.  Emilia Szetela i Marcin Sierzchała oraz Jakub Bury z partnerką zaprezentowali siedem tańców, w tym m. in.: Sambę, Rumbę, Walc angielski, wiedeński, Cza-czę.  Piękne stroje tancerzy, zgrabne, płynne, precyzyjne, pełne gracji ruchy i gesty przy dźwiękach zmysłowej muzyki wprowadziły widzów na wyżyny wrażliwości oraz kultury. 

Przy okazji poruszony został temat wolontariatu. Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas wraz z podopiecznymi przygotowali ciekawą prezentację radiową oraz reklamę dziecięciu powodów, dla których warto pomagać innym. Działania te wzmocnione były przez gazetki tematyczne oraz losowanie karteczek z przesłaniem niesienia pomocy drugiemu. Wpisują się także w motto oddziaływań wychowawczych szkoły zgodnych z przesłaniem Jana Pawła II „być to nie tylko mieć, ale być dla drugiego, z drugim,”.

I tak ja ptak kończy swój lot, a motyl zwija skrzydła „Tydzień kultury osobistej i wartości” w naszej szkole dobiegł końca. Uświadomił nam po raz kolejny z rzędu ogrom talentów, możliwości psychofizycznych uczniów, a także bogactwo kultury osobistej wyniesionej z domu, której są wspaniałymi propagatorami. Proszę pani: „Było super!”, „A co będzie za rok?”, „Uśmiechnięte twarze”  i wiele innych słów, gestów - to wspaniałe wspomnienie tych dni, napełniające wiarą, że wartości te nigdy nie przeminą, bowiem są głęboko zakorzenione w sercach dzieci i młodzieży.

Alicja Smoczeńska


Drukuj  
logo_psp_pijarki_splo_200.png
Image

SZKOŁA PODSTAWOWA I LICEUM
Sióstr Pijarek im. Pauli Montal

2023-liceum-braz.png