Erasmus w naszym LO

W roku szkolnym 2021/2022 oraz 2022/2023 nasza szkoła realizuje program Erasmus Plus, w który zaangażowały się również szkoły z Litwy, Węgier, Włoch i Turcji.

IMG 0971

 

Projekt o nazwie "Literacy for the future" ("Piśmiennictwo dla przyszłości") skupia się na analizie tekstów literackich, propagowaniu czytania i poprawie kompetencji związanych z pisaniem różnorodnych tekstów. W każdym z planowanych wyjazdów uczestniczyć ma 6 uczniów i 3 nauczycieli (opiekunów). W czasie spotkania on-line, w listopadzie 2021 r., wszystkie partnerskie szkoły zaprezentowały swoje placówki a uczniowie mieli okazję do zapoznania. Elementem współzawodnictwa był quiz dotyczący światowej literatury, a w którym nasi uczniowie wypadli bardzo dobrze. Zdecydowanie było to dla wszystkich niezwykle ciekawe doświadczenie. Już nie możemy doczekać się możliwości wyjazdów za granicę i spotkań twarzą w twarz z nowopoznanymi przyjaciółmi.

Uwielbiam uczyć się języka angielskiego. W momencie gdy dowiedziałam się o wymianie uczniowskiej z programu Erasmus Plus byłam zachwycona i od razu wiedziałam, że na pewno skorzystam. W wymianie uczestniczą państwa takie jak Węgry, Litwa, Turcja, Włochy no i oczywiście Polska. To właśnie podróżując, tworzą się najciekawsze historie, które potem przyjemnie się wspomina. Program ten umożliwia praktykę języka oraz poznanie życia rówieśników i ich zwyczajów z różnych regionów świata. Jest to wspaniała okazja, by wspólnie zwiedzić kawałek świata, a jednocześnie szlifować język angielski. Myślę że to będzie niesamowita przygoda, którą zapamiętam na zawsze.
Julia S. - uczestniczka wymiany

 

Pierwsze spotkanie w ramach wymiany uczniowskiej miało miejsce w dniach 23-28 maja 2022r w Hatvan. Gospodarzami spotkania byli Węgrzy. Uczniowie i nauczyciele z Litwy, Włoch, Turcji oraz Polski przez tydzień byli uczestnikami spotkań i wydarzeń kulturalnych. Podczas nich podejmowano wspólnie działania, rozmawiano o literaturze, kulturze swoich krajów, wymieniano się spostrzeżeniami i własnym doświadczeniem. Uczestnicy projektu poznali historię Węgier, ich powiązania z krajami biorącymi udział w wymianie. Prowadzone były lekcję języka węgierskiego, piosenek w językach krajów biorących udział w projekcie, nauki tradycyjnego tańca węgierskiego. Efekty tych działań były zaprezentowane na zakończenie przed dyrektor szkoły, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi.

Nauczyciele mieli okazję, podczas swoich spotkań, wymienić si swoim doświadczeniem z pracy w szkole w swoim kraju. Porównywani systemy nauczania czy warunki pracy.

Bardzo bogaty było program kulturalny. Gospodarz zorganizowali mnóstwo atrakcji. Było to między innymi zwiedzanie Budapesztu, pałacu Księżniczki Elżbiety (Sisi) w Gödöllő, czy Miasta Eger wraz z Doliną Pięknej Pani. Młodzi mieli szansę “poszaleć” w Oxygen Adrenalin Park w Sasto.

W trakcie pobytu zawiązało się wiele przyjaźni pomiędzy uczestnikami projektu.

Następne spotkanie odbędzie się w październiku w Polsce.

Zapraszamy do fotorelacji - wystarczy, że klikniesz ;)

erasmus wegry

 

 Jesień 2022 roku to spotkanie partnerskie w Polsce. Tak, tak - właśnie w naszej szkole - wspaniali partnerzy we wspaniałym dziele. Zobaczcie z resztą sami - wystarczy kliknąć w zdjęcie!

erasmus pl

 

erasmus pl foto 


Drukuj  
logo_psp_pijarki_splo_200.png
Image

SZKOŁA PODSTAWOWA I LICEUM
Sióstr Pijarek im. Pauli Montal

2023-liceum-braz.png