Studentka z Niemiec na zajęciach w klasach 3 SP

W listopadzie uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z języka niemieckiego poprowadzonych przez panią Eugenię - praktykantkę z Niemiec. Zajęcia odbywały się w miłej i przyjemnej atmosferze, dzięki czemu uczniowie mogli nauczyć się podstawowych zwrotów w języku niemieckim i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat Niemiec.

Ala, klasa III LO

Świetlicowy Koncert Pieśni Patriotycznych 18 listopada 2022

Listopad jest szczególnym miesiącem, w którym uczniowie przypominają sobie o pamięci naszych świętych patronów, bliskich zmarłych oraz bohaterach naszego narodu. W tym czasie kiedy złota polska jesień wita się z bielą zimowych akcentów, w naszych myślach i rozmowach pojawiają się tematy związane z pokojem na świecie oraz historii niepodległości Polski. Na koniec tygodnia, 18 listopada br., w dniu wspomnienia bł. Karoliny Kózkówny, patronki diecezji rzeszowskiej, w naszej szkolnej świetlicy został zorganizowany przez nauczycieli - wychowawców świetlicy Koncert Pieśni Patriotycznych.

Koncert rozpoczęliśmy od wspólnego wykonania: „Mazurka Dąbrowskiego – Hymnu Państwowego RP, przez wszystkich uczestników oraz zgromadzonych uczniów – stanowiących szkolną publiczność. Podczas licznych występów zabrzmiały przepięknie wykonane utwory muzyczne. W tym patriotycznym koncercie usłyszeliśmy uczniów z naszej szkoły klas I – VI, zarówno solistów, duety i tercety, jak również zespoły wokalno-instrumentalne, miały również miejsce występy rodzeństwa, rodzinne. Wykonawcy mogli zaprezentować dowolnie wybraną pieśń patriotyczną, żołnierską lub legionową. Przypomnieli nam następujące utwory m.in.: „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Co to jest niepodległość”, „Pierwsza brygada”, „Pierwsza Kadrowa”, „Piosenka małego patrioty”, „Pałacyk Michla”, „Taki kraj”, „Płynnie Wisła, płynie”. Występujących obowiązywał strój galowy, elegancki lub odpowiednio dostosowany do charakteru utworu (np. harcerski, żołnierski, w barwach narodowych). Uczniowie prezentowali śpiew oraz grę na instrumentach m.in.: saksofon, gitara, keybord, skrzypce, akordeon. Dla kilku uczestników był to pierwszy tego rodzaju występ – odznaczyli się swego rodzaju odwagą i odpowiedzialnością za podjęcie się przygotowań i zaprezentowanie utworu w sposób niepowtarzalny. Najmłodsi uczniowie, występujący i tworzący widownię, mieli możliwość w sposób kulturalny i wartościowy spędzać czas w naszej społeczności szkolnej. Brawa i upominki były dla uczestników miłym zwieńczeniem ich zaangażowania. Z ogromnym uznaniem i wdzięcznością gratulujemy wszystkim uczestnikom koncertu: Dziękujemy.

Warto nadmienić, że podczas wysłuchania utworów towarzyszyła refleksyjność, nostalgia, zaduma, pojawił się uśmiech połączony z nadzieją na pokój w naszym kraju i świecie. W sercach małych Polaków nieustannie wzrasta wielka miłość do kraju, jest najlepszym przykładem wychowania do wartości. Poprzez szacunek do tradycji uczniowie świadczą o zakorzenionym patriotyzmie. Vivat Niepodległość. Niech żyje Polska.

Szczególne słowa uznania dla Wszystkich uczestników wyjątkowego świetlicowego koncertu patriotycznego składa całe grono nauczycieli - wychowawców świetlicy.

Święto Niepodległości 2022

Z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI nasz szkolny chór🎤 wraz z zespołem instrumentalnym🎻🎸 kieruje do wszystkich Polaków muzyczne przesłanie🎶:
 
🎼"Uwierz Polsko,
naszej wiary nie zabraknie nam!
Żaden wróg, 
nie zwycięży Boga w nas!
Z Bogiem zawsze
pokonamy każde zło 
Dopomóż Boże nam,
Dopomóż nam."
niepodlegla
 

Wycieczka klas 2 do Bochni

7 listopada klasy 2a i 2b wraz z Opiekunami wybrały się na długo wyczekiwaną wycieczkę do kopalni soli w Bochni.
Zwiedzanie rozpoczęto od zjazdu do kopalni szybem Campi i przejażdżką podziemną kolejką wzdłuż podłużni August. Następnie w labiryntach solnych korytarzy pod okiem Przewodników oraz przy pomocy interaktywnych inscenizacji dowiedzieliśmy się, jak wydobywana jest sól, a także poznaliśmy zwyczaje górnicze.
Kolejną atrakcją była przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę.
Zwiedzanie zakończyliśmy zabawami ruchowymi i pysznym obiadem w Komorze Ważyn.
Zmęczeni ale ZADOWOLENI wróciliśmy do domu.

"Odważ się wyruszyć" - spotkanie szkół Sióstr Pijarek

Spotkanie uczniów szkół Sióstr Pijarek dla kl. 7-8 z hasłem "Odważ się wyruszyć". Gościem specjalnym był ks. Sebastian Picur znany z Tik Tok, który zachęcał młodych do odwagi w swojej codzienności, do rozwijania swoich talentów, realizowania swoich pasji. Oprócz spotkania z gościem był czas na modlitwę, integrację młodych z Krakowa i Rzeszowa, tańce pijarskie. Młodzi uczestniczyli także w grze: "Odważ się wyruszyć z Matką Paulą po Rzeszowie i swoim życiu". Całe spotkanie zwieńczyła Eucharystia, która sprawował dla nas o. Przemysław Suchy. Nad całością czuwały s. Asia Jurga, pani Ula, s. Ela Tralewska oraz s. Monika z cudownymi animatorami z naszego LO w Rzeszowie. Mamy nadzieję na kolejne spotkania i być może kolejne w Krakowie.

Wyjazd klas ósmy do Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu.

03.10.2022 r. klasy ósme zwiedziły muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu - największy hitlerowski obóz zagłady Żydów oraz innych nacji podczas II wojny światowej.

logo_psp_pijarki_splo_200.png
Image

SZKOŁA PODSTAWOWA I LICEUM
Sióstr Pijarek im. Pauli Montal