Rekoferie 2022

W dniach 21-24 lutego uczniowie naszego LO należący do Grupy Pijarskiej razem z Siostrą Moniką wyruszyli na REKOFERIE! To były cudowne cztery dni spędzone w malowniczych Łapszach Niżnych gdzie ugościli ich Ojcowie Pijarzy.
21 lutego - dzień pierwszy.
Najpierw podróż pociągiem do Krakowa, potem dwa razy przesiadki w autobus. Ale spokojnie dla naszych uczniów to żaden problem. Oni lubią wyzwania.
I w końcu dotarcie na miejsce docelowego czyli do Pijarskiego Ośrodka Edukacyjno - Wypoczynkowego w Łapszach Niżnych. Wieczór dnia pierwszego upłynął na wspólnej zabawie i zapoznaniu się z malowniczą miejscowością. Oczywiście, wieczorem odbyły się tańce pijarskie!
22 lutego - dzień drugi
Ten dzień zaczął się spokojnie od konferencji, którą poprowadziła Siostra Monika i następnie rozmowy w małych grupach prowadzone przez nasze animatorki - Anię i Julię. Potem na naszych uczniów czekała niespodzianka! Niezapomniana wyprawa na górę Żar, z której rozpościerał się cudowny widok na Tatry.
23 lutego - dzień trzeci
Trzeci dzień REKOFERII rozpoczęliśmy w muzeum Izby Regionalnej "Sypaniec" w Łapach Niżnych. Gdzie uczniowie zapoznali się z historią miejscowi i dawnym życiem jej mieszkańców. Popołudniu przyszedł czas na drugą konferencje S. Moniki i podsumowanie jej podczas dyskusji w mniejszych grupach. To była spokojna część dnia trzeciego. Wieczorem zaczęła się prawdziwa pijarska impreza! Uczniowie musieli wykazać się kreatywnością i samodzielnie wykonać przebranie karnawałowe. Wszyscy stanęli na wysokości zadania. Przyszedł czas na tańce, karaoke i skecz!
24 lutego - dzień czwarty
Ostatni dzień naszych REKOFERII rozpoczął się Eucharystią. Następnie uczniowie mieli czas na gry i zabawy oraz krótki spacer po okolicy. I niestety przyszedł czas na powrót.

W ciągu tych czterech dni uczniowie chętnie brali udział w codziennej Eucharystii. Każdego dnia zaskakiwali S. Monikę nowymi pomysłami. To właśnie podczas tego wyjazdu powstał profil GPs'u na Instagramie. Pokazywali, że nic nie jest im straszne. Nawet gdy przyszedł czas na koniec tańców rozbrzmiewało głośne "jeszcze nie!". Z tego wyjazdu każdy na pewno zapamięta czym jest "powołanie", przepiękne widoki Tatr i przepyszną kuchnię Pani Grażynki.


Magdalena Rak, 3a LO

 

KAP duchowy

Kurs Animatora Pijarskiego (cz. 2 - KAP duchowy) odbył się w dniach 26 - 28 listopada 2021 r. na warszawskich Siekierkach. Jest to kontynuacja drogi formacji dla młodych animatorów. Ten czas był przepełniony wspólną modlitwą, integracją, konferencjami i twórczymi dynamikami, które pozwoliły  uczestnikom odpowiedzieć sobie na nurtujące ich pytania dotyczące duchowości, umocnić i przeżywać swoją wiarę na nowo. Ania, Julka i Magda to uczennice naszego LO, które uczestniczyły w tym kursie.

Ogólnopolski Przegląd Teatrów Pijarskich

🎭  Uczniowie naszego liceum wzięli udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Pijarskich.
Nasi młodzi aktorzy przedstawili spektakl pt. "Targ Grzechu" w reżyserii Magdaleny Rak i Krystiana Urbańskiego (są to uczniowie klasy maturalnej). Opowiada on historię młodego chłopaka, który usłyszał fragment Pisma Świętego i zinterpretował go według swojego światopoglądu. Z tą myślą wyruszył w życie - tytułowy targ - i tam dał się zniewolić "wolnością tego świata". Fragment występu zarejestrowało lokalne TVP. Ciekawych zapraszamy tutaj
Aktorom i reżyserom gratulujemy!
 

Spotkanie Młodzieży Pijarskiej w Krakowie

W dniach 15 - 17 października odbyło się 21 Spotkanie Młodzieży Pijarskiej zorganizowane przez Zakon Pijarów w Krakowie. Tegorocznym hasłem spotkania było hasło pijarskiego roku duszpasterskiego: "Blisko ciebie". W programie znalazły się m.in. konferencje, modlitwa, tańce pijarskie, Przegląd Piosenki Religijnej. Wszystko to dało okazję do tego, by być bliżej siebie i bliżej Boga! Poniżej galeria zdjęć z tego nadzwyczajnego spotkania!

II Kongres Duchowości Młodych

W dniach od 24 do 26 września 2021 w Krakowie odbywał się II Kongres Duchowości Młodych – „Inspirowani Kalasancjuszem”, w którym wzięło udział blisko 100 osób z różnych środowisk, nie tylko pijarskich. Był to czas wspólnej modlitwy, rozmowy, wymiany doświadczeń i inspirowania się sobą nawzajem.

Uczestnicy wzięli udział w trzech ścieżkach: Piotra, Marii i Nikodema, które realizowane były w Liceum Zakonu Pijarów w Krakowie i przy ul. Pijarskiej. Każda ze ścieżek charakteryzowała się inną tematyką i formą przebiegu. 

W ramach ścieżki klasycznej – Piotra odbyły się trzy konferencje: "Duchowość w Kościele dzisiaj" – o. Piotra Wiśniowskiego SP, "Modlitwa nie tylko odklepana" – bp. Artura Ważnego oraz "Eucharystia nie tylko odstana" – ks. Mirosława Malińskiego. Uczestnicy wzięli udział również w konwersatoriach oraz warsztatach: muzyka, ruch, obraz, ikona i słowo. To właśnie w tej ścieżce uczestniczyła Magdalena – uczennica naszego Liceum razem z s. Moniką.

Wakacyjne SMP

"Restart" - pod takim hasłem odbywało się Wakacyjne SMP w Łowiczu w dniach 21-25 lipca 2021 r.  Szkoła Królowej Pokoju w Łowiczu na te kilka dni stała się domem dla około 100 osób z Bolszewa, Elbląga, Warszawy, Jeleniej Góry, Bolesławca, Katowic, Krakowa, Rzeszowa i Łowicza. Każdego dnia odbywały się konferencje nawiązujące do tematyki chrztu świętego: znak krzyża, woda chrzcielna, biała szatka i świeca. Po nich odbywały się spotkania w mniejszych grupkach, które prowadzili animatorzy pijarscy. W programie spotkania znalazła się gra terenowa, zwiedzanie Łowicza, warsztaty wycinanek łowickich, pielgrzymka do Niepokalanowa, zawody sportowe i oczywiście tańce pijarskie. Uczestnicy wzięli udział również w serii warsztatów prowadzonych przez kleryków naszego seminarium, druha ZHR oraz media pijarskie. Zaproponowali warsztaty: makramy, dziel i rządź, pierwszej pomocy, fotografii mobilnej, emisji głosu, zarządzania czasem, bushcraftu oraz potworków językowych. (za pijarzy.pl)

 

logo_psp_pijarki_splo_200.png
Image

SZKOŁA PODSTAWOWA I LICEUM
Sióstr Pijarek im. Pauli Montal