Spotkanie Młodzieży Pijarskiej 2022

W dniach 14-16 10. 2022 w Krakowie  odbyło się Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. Po dotarciu na miejsce  zaczęły się przygotowania do przedstawienia grupy z Liceum Pijarek. Występ grupy które zostały przygotowywane przez każde miasto były niesamowite. Pod koniec bardzo intensywnego dnia wysłuchaliśmy pogłębiającą naszą wiedzę konferencje O. Piotra Jarosiewicza znanego z TikToka, następnie młodzież z Łowicza przygotowała inscenizacje Drogi Krzyżowej podczas której mogliśmy się włączyć rozmowę z Jezusem.  Następnego dnia (sobotę 15.10) poranek rozpoczęliśmy krótka modlitwą. Po śniadaniu odbyła się bardzo ciekawa konferencja prowadzona przez o. Piotra Wiśniowskiego. Potem odbyło spotkanie w grupach z animatorami, którzy bardzo inspirująco pokazali nam, że wiara w Boga to nie wszystko. Następnie odbył się występ oraz świadectwo pani Iwony Pietrali, która w śpiewający sposób poprowadziła z nami spotkanie. Później udaliśmy się na Eucharystie na ul. Pijarską i po niej dostaliśmy czas wolny, który wraz z znajomymi spędziliśmy w Starbucksie. Po powrocie odbyły się przeglądy piosenki. Wszystkie grupy wykazały się ogromnym  talentem. Następnie nadszedł czas na ulubiony moment każdego uczestnika tańce pijarskie, które były fenomenalna formą zabawy. Po tej zabawie, absolwenci Liceum przedstawili nam wspaniały spektakl  "Nic nie dzieje się przypadkiem" Niedziele (16.10) rozpoczęliśmy dziękczynną modlitwą. Udaliśmy się na ciekawą Eucharystie kończąca ten wyjazd oraz konferencję prowadzoną przez ojca Jacka Wolana. Ostatnim przystankiem tego wyjazdu były warsztaty do wyboru, które okazały się być niesamowite oraz bardzo przydatne. Po obiedzie zakończyliśmy nasz wyjazd i wróciliśmy do domu.

Daria Wierzbicka, Piotr Rak

Rekoferie 2022

W dniach 21-24 lutego uczniowie naszego LO należący do Grupy Pijarskiej razem z Siostrą Moniką wyruszyli na REKOFERIE! To były cudowne cztery dni spędzone w malowniczych Łapszach Niżnych gdzie ugościli ich Ojcowie Pijarzy.
21 lutego - dzień pierwszy.
Najpierw podróż pociągiem do Krakowa, potem dwa razy przesiadki w autobus. Ale spokojnie dla naszych uczniów to żaden problem. Oni lubią wyzwania.
I w końcu dotarcie na miejsce docelowego czyli do Pijarskiego Ośrodka Edukacyjno - Wypoczynkowego w Łapszach Niżnych. Wieczór dnia pierwszego upłynął na wspólnej zabawie i zapoznaniu się z malowniczą miejscowością. Oczywiście, wieczorem odbyły się tańce pijarskie!
22 lutego - dzień drugi
Ten dzień zaczął się spokojnie od konferencji, którą poprowadziła Siostra Monika i następnie rozmowy w małych grupach prowadzone przez nasze animatorki - Anię i Julię. Potem na naszych uczniów czekała niespodzianka! Niezapomniana wyprawa na górę Żar, z której rozpościerał się cudowny widok na Tatry.
23 lutego - dzień trzeci
Trzeci dzień REKOFERII rozpoczęliśmy w muzeum Izby Regionalnej "Sypaniec" w Łapach Niżnych. Gdzie uczniowie zapoznali się z historią miejscowi i dawnym życiem jej mieszkańców. Popołudniu przyszedł czas na drugą konferencje S. Moniki i podsumowanie jej podczas dyskusji w mniejszych grupach. To była spokojna część dnia trzeciego. Wieczorem zaczęła się prawdziwa pijarska impreza! Uczniowie musieli wykazać się kreatywnością i samodzielnie wykonać przebranie karnawałowe. Wszyscy stanęli na wysokości zadania. Przyszedł czas na tańce, karaoke i skecz!
24 lutego - dzień czwarty
Ostatni dzień naszych REKOFERII rozpoczął się Eucharystią. Następnie uczniowie mieli czas na gry i zabawy oraz krótki spacer po okolicy. I niestety przyszedł czas na powrót.

W ciągu tych czterech dni uczniowie chętnie brali udział w codziennej Eucharystii. Każdego dnia zaskakiwali S. Monikę nowymi pomysłami. To właśnie podczas tego wyjazdu powstał profil GPs'u na Instagramie. Pokazywali, że nic nie jest im straszne. Nawet gdy przyszedł czas na koniec tańców rozbrzmiewało głośne "jeszcze nie!". Z tego wyjazdu każdy na pewno zapamięta czym jest "powołanie", przepiękne widoki Tatr i przepyszną kuchnię Pani Grażynki.


Magdalena Rak, 3a LO

 

Parafiada

Reprezentacja naszego Liceum brała udział w 33 Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, która odbyła się od 10 – 15 lipca br w Warszawie. Było to historyczne wydarzenie dla naszego Liceum bo po raz pierwszy braliśmy  w nim udział. Nasze Liceum reprezentowała drużyna męska pod czujnym i troskliwym okiem s. Moniki, a pomaga jej w tym przednowicjusz pijarski Jarosław.  Samo współzawodnictwo opiera się na bazie starożytnej greckiej triadzie: stadion-teatr-świątynia. Wszystkie te elementy każdego dnia przenikały się ze sobą i uzupełniały się wzajemnie. W tegorocznej rywalizacji można było zgłosić się w 5 kategoriach wiekowych, obejmujących również grupę opiekunów, którzy równie chętnie brali udział w poszczególnych konkurencjach i tym mocniej byli dopingowani przez swoich podopiecznych podczas zmagań. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów o. dr Mateusz Pindelski.

Największym sukcesem dla nas było zdobycie przez naszą drużynę męską srebra w piłce koszykowej. Warto wspomnieć o sukcesach indywidualnych: zacznijmy od opiekunów: s. Monika wywalczyła złoto w tenisie stołowym oraz srebro w badmintonie, a brat Jarek srebro zarówno w ringo jak i w badmintonie. Janek Piotrowski zdobył także srebro w szachach w swojej kategorii wiekowej. Nasi panowie zmagali się też w innych konkurencjach ale zabrakło naprawdę niewiele, by stanąć na podium. Warto wspomnieć, że oprócz zaangażowania się w całą triadę Parafiadową udało się nam troszkę pozwiedzać, choćby przepiękny Wilanów. Mamy nadzieję na nasz udział w przyszłorocznej Pariafiadzie.

KAP duchowy

Kurs Animatora Pijarskiego (cz. 2 - KAP duchowy) odbył się w dniach 26 - 28 listopada 2021 r. na warszawskich Siekierkach. Jest to kontynuacja drogi formacji dla młodych animatorów. Ten czas był przepełniony wspólną modlitwą, integracją, konferencjami i twórczymi dynamikami, które pozwoliły  uczestnikom odpowiedzieć sobie na nurtujące ich pytania dotyczące duchowości, umocnić i przeżywać swoją wiarę na nowo. Ania, Julka i Magda to uczennice naszego LO, które uczestniczyły w tym kursie.

https://www.youtube.com/watch?v=Won6pJngm1E

PYM - Piarist Youth Meeting

PYM - Piarist Youth Meeting  - to tygodniowe święto młodzieży pijarskiej z Europy. Tym razem wzięło  w nim udział ponad 200 osób z Węgier, Katalonii, Ukrainy, Słowacji i Polski.

Odbywało się ono w dniach od 20 – 26 lipca. Pierwsza część miała miejsce w Rzeszowie od 20 do 23 lipca, a następnie na drugą cześć pojechaliśmy wspólnie do  Krakowa. Hasłem spotkania, wokół którego gromadzili się uczestnicy, były słowa: "I am" - "Ja jestem".

W bogatym programie zaplanowanym na te 7 dni znalazły się konferencje, spotkania w międzynarodowych grupach, warsztaty, zwiedzanie najciekawszych miejsc w Rzeszowie i Krakowie, a także duża dawka dobrej zabawy. Uczestnicy PYM-u odwiedzili także naszą szkołę, w której wysłuchali konferencji i spotkali się w grupach międzynarodowych. W to spotkanie od strony organizacyjnej zaangażowali się nasi nauczyciele, rodzice i oczywiście uczniowie.

Pani Ala Kaczyńska była tłumaczem dla grup zagranicznych podczas zwiedzania w Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz poprowadziła warsztat makramy. Państwo Rak – nasi rodzice – przygotowali i poprowadzili warsztat „Treasure hunt”. No i oczywiście nasi wspaniali animatorzy z grupy GPs przygotowali wiele punktów programu, które miały miejsce w Rzeszowie, wykonywali wiele pięknych, trudnych prac, aby spotkanie – zwłaszcza to w Rzeszowie - mogło odbyć się sprawnie, pięknie i interesująco. Warto tu wspomnieć o takich zadaniach m.in. jak: powadzenie grup międzynarodowych, modlitwy,  gra miejska, cała logistyka noclegowa, żywieniowa jak i przemieszczanie się sprawne po mieście jak i poza nim, piarist party, to ich zasługa. Całość prac koorydnowała siostra Monika razem z naszą absolwentką Magdaleną Rak. Kolejne spotkanie młodzieży pijarskiej już w październiku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć jak i codziennych Vlog-ów z tego wydarzenia:

 https://youtube.com/playlist?list=PLmYOfmtBjDZZxtxB93X_sbJLOVme8kLhJ

Ogólnopolski Przegląd Teatrów Pijarskich

🎭  Uczniowie naszego liceum wzięli udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Pijarskich.
Nasi młodzi aktorzy przedstawili spektakl pt. "Targ Grzechu" w reżyserii Magdaleny Rak i Krystiana Urbańskiego (są to uczniowie klasy maturalnej). Opowiada on historię młodego chłopaka, który usłyszał fragment Pisma Świętego i zinterpretował go według swojego światopoglądu. Z tą myślą wyruszył w życie - tytułowy targ - i tam dał się zniewolić "wolnością tego świata". Fragment występu zarejestrowało lokalne TVP. Ciekawych zapraszamy tutaj
Aktorom i reżyserom gratulujemy!
 
logo_psp_pijarki_splo_200.png
Image

SZKOŁA PODSTAWOWA I LICEUM
Sióstr Pijarek im. Pauli Montal

2023-liceum-braz.png