Podstawy prawa w praktyce

W minionym tygodniu nasi licealiści🧑🏻‍🎓👨🏻‍🎓 z profilu językowo - prawnego w charakterze publiczności przebywali na rozprawie w Sądzie Okręgowym🏛️ w Rzeszowie. Celem wizyty 🙋🏻🙋🏻‍♂️było poznanie jak w praktyce funkcjonuje wymiar sprawiedliwości⚖️⚖️. Po rozprawie  odbywała się dyskusja z sędzią🧑🏻‍⚖️.Dyskusja, która ze względu na ogromne zainteresowanie młodzieży 🙋🏻🙋🏻‍♂️była bardzo pouczająca emocjonująca.

Wyjście profilowe klasy pierwszej na URz

W poniedziałek 11 grudnia uczniowie profilu biol-chem. kl Ia wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych na wydziale biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Metody barwienia fluorescencyjnego jąder komórkowych, wakuol i mitochondriów oraz naturalną fluorescencję chloroplastów przedstawiła Pani Profesor Renata Zadrąg-Tęcza. Wyniki swojej pracy uczniowie mogli zobaczyć na ekranie mikroskopu fluorescencyjnego. Drugie zajęcia z izolacji DNA z komórek roślinnych prowadziła Pani mgr Kinga Bil. Dziękujemy serdecznie!

Opiekunowie: A. Styrnik i A. Kaczyńska

Samorządowa lekcja w praktyce

W środę 0️⃣6️⃣.1️⃣2️⃣ uczniowie🧑🏻‍🎓👨🏻‍🎓 klas ósmych SP przebywali  w Urzędzie Marszałkowskim🏢. Celem wizyty było poznanie zasad funkcjonowania samorządu wojewódzkiego. Młodzież🙋🏻🙋🏻‍♂️uczestniczyła min. w otwarciu wystawy o bł. Rodzinie Ulmów ⛪️, zwiedziła gmach gdzie obradują władze województwa podkarpackiego🌆. Wizytę zakończyło spotkanie z członkiem Zarządu Województwa Podkarpackiego Panem Stanisławem Kruczkiem.
 

Wyjście profilowe klas drugich "Mikroskopowa dżungla"

👉 W dniu 4 grudnia uczniowie klasy 2 LO wzięli udział w warszatach zatytułowanych „Mikroskopowa dżungla". 🔬🦠🔬🦠Podczas zajęć uczniowie identyfikowali, obserwowali, charakteryzowali różne glony. Warsztaty odbywały się na Wydziale Biologiczno- Rolniczym UR a prowadziła je dr hab. prof. UR Teresa Noga. Bardzo dziękujemy!

Wyjście profilowe klasy pierwszej

👉Wyjście profilowe uczniów LO rozszerzających fizykę. Uczniowe wzięli udział w wykładach na Politechnice Rzeszowskie⚙️🔩🛠 Temat fascynujący i na czasie bo dotyczący energetyki jądrowej💥 jako bezpiecznego i niskoemisyjnego źródła energii🔌. Zadano również pytanie czy rozwijanie energetyki promieniowania słonecznego🌞 oraz innych odnawialnych źródeł energii 🌬💧 🌪🌊 nie powinna być dla nas obecnie najważniejsze.

Uczniowie profilu biologiczno-chemicznego z wizytą w Chemical Sp. z o.o.

W dniu 31 października uczniowie klasy czwartej i drugiej profilu biologiczno-chemicznego mieli okazję zobaczyć jak pracuje się w dużej firmie chemicznej 🏭🧪. Zwiedzili teren firmy Sarzyna Chemical Sp. z o.o. należącej do grupy Lerg. Pobyt zaczął się szkoleniem BHP na którym dowiedzieli się o zagrożeniach w pracy z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi 🥽🥼🦺. Wszyscy ubrani w odzież ochronną zapoznali się z produkcją żywic epoksydowych i poliestrowych oraz zwiedzili laboratoria produkcyjne i R&D🧪🧪🧪
Nasza młodzież miała okazję zobaczyć jak pracują ludzie związani z chemią i kierunkami technicznymi 😊😊😊

logo_psp_pijarki_splo_200.png
Image

SZKOŁA PODSTAWOWA I LICEUM
Sióstr Pijarek im. Pauli Montal

2023-liceum-braz.png