-
Od roku szkolnego 2018/19 w naszej szkole zadania z zakresu doradztwa zawodowego realizowane są zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia
16 sierpnia 2018 r. w sprawie doradztwa zawodowego. - Szczegółowe cele, treści i zasady realizacji doradztwa ujęte są w opracowanych dla potrzeb naszej szkoły dokumentach („Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego dla Publicznej SP Sióstr Pijarek”, „Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego dla Publicznego LO Sióstr Pijarek”)
- Treści z obszaru doradztwa zawodowego są realizowane zarówno podczas obowiązkowych zajęć dydaktycznych z poszczególnych przedmiotów jak też w ramach specjalnych lekcji doradztwa zawodowego (w klasie VII, VIII oraz w LO)
JAKIE CELE SĄ REALIZOWANE DZIĘKI DZIAŁANIOM Z ZAKRESU DORADZTWA?
Zgodnie zRozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie doradztwa zawodowego:
- Celem orientacji zawodowej w klasach I–III jest wstępne zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów, rozwijanie pozytywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji uczniów.
- Celem orientacji zawodowej w klasach IV–VI jest poznawanie własnych zasobów, zapoznanie uczniów z wybranymi zawodami i rynkiem pracy, kształtowanie ich pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych i wychowawczych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zdolności, zainteresowań oraz pasji.
- Celem doradztwa zawodowego w klasach VII–VIII szkoły podstawowej jest wspieranie uczniów w procesie przygotowania uczniów do świadomego i samodzielnego wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu z uwzględnieniem ich zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych oraz informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy.
- Celem doradztwa zawodowego w liceum jest wspieranie uczniów w procesie przygotowania uczniów do świadomego i samodzielnego wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu z uwzględnieniem ich zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych oraz informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy.
KTO REALIZUJE ZADANIA Z OBSZARU DORADZTWA ZAWODOWEGO?
W realizację działań związanych z orientacją i doradztwem zawodowym zaangażowani są wszyscy członkowie rady pedagogicznej: dyrektor, nauczyciele wychowawcy, nauczyciele specjaliści (pedagog, doradca zawodowy).
Szczególna rola przypisana jest doradcy zawodowemu, który m.in.:
-
diagnozuje zapotrzebowanie uczniów, rodziców i nauczycieli na działania związane
z doradztwem zawodowym; - prowadzi zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego
- pomaga uczniom w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej, prowadząc doradztwo indywidualne dla chętnych uczniów;
- gromadzi, aktualizuje i udostępnia informacje edukacyjne i zawodowe na stronie internetowej szkoły (ZAKŁADKA: DORADZTWO ZAWODOWE);
- współpracuje ze specjalistami z poradni psychologiczno-pedagogicznych, instytucjami działającymi na rynku pracy i partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego w celu realizacji działań z zakresu doradztwa zawodowego.
Doradcą zawodowym w naszej szkole jest pedagog szkolny Małgorzata Półtorak
LEKCJE DORADZTWA ZAWODOWEGO
Zgodnie zRozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie doradztwa zawodowego szkoła organizuje obowiązkowe lekcje doradztwa zawodowego:
- Dla uczniów klas VII SP – w wymiarze 10 godzin lekcyjnych
- Dla uczniów klas VIII SP – w wymiarze 10 godzin lekcyjnych
- Dla uczniów LO – w wymiarze 10 godzin lekcyjnych w całym cyklu edukacyjnym
Tematyka lekcji doradztwa zawodowego jest skoncentrowana na następujących problemach:
- Poznawanie własnych zasobów;
- Świat zawodów i rynek pracy;
- Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie;
- Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno- zawodowych;
Lekcje doradztwa zawodowego prowadzi w naszej szkole
pedagog – doradca zawodowy Małgorzata Półtorak.