Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 w Liceum Sióstr Pijarek

Rok szkolny spędzony w murach przyjaznej dla uczniów szkoły wspólnie ze wspaniałymi ludźmi to okazja do świętowania. Wizja rozpoczynających się wakacji jako czasu zasłużonego odpoczynku zwiększa dodatkowo radość, którą uczniowie poczuli w tym roku dokładnie 24 czerwca. Dziękujemy Wam za wspólną modlitwę podczas kończącej ten rok szkolny Eucharystii i życzymy wielu wspaniałych wakacyjnych przygód! Szczęść Boże!

Laureaci XXIV Regionalnego Konkursu Dziennikarzy Młodzieżowych

Dnia 15 czerwca 2022 r. odbyła się w Rzeszowie gala finałowa XXIV otwartego Regionalnego Konkursu Dziennikarzy Młodzieżowych. Udział w konkursie wzięło ponad 80 osób z województwa podkarpackiego. Jury przewodniczyła pani Małgorzata Żurecka- Prezes Związku Literatów Polskich-oddział w Rzeszowie.

Laureatami zostali uczniowie naszej szkoły:

Krystian Urbański z kl. 3a      – I miejsce w kategorii artykuł publicystyczny

Kamil Płoch z kl. 3b               - III miejsce w kategorii opowiadanie

Wyróżniona została też:

Magdalena Rak z kl. 3a

Opiekę nad młodymi artystami-dziennikarzami sprawowała polonistka mgr Beata Kotelnicka.

Erasmus Plus i wizyta na Węgrzech

Erasmus Plus “Literacy for the furute”.
Pierwsze spotkanie w ramach wymiany uczniowskiej miało miejsce w dniach 23-28 maja 2022r w Hatvan. Gospodarzami spotkania byli Węgrzy. Uczniowie i nauczyciele z Litwy, Włoch, Turcji oraz Polski przez tydzień byli uczestnikami spotkań i wydarzeń kulturalnych. Podczas nich podejmowano wspólnie działania, rozmawiano o literaturze, kulturze swoich krajów, wymieniano się spostrzeżeniami i własnym doświadczeniem. Uczestnicy projektu poznali historię Węgier, ich powiązania z krajami biorącymi udział w wymianie. Prowadzone były lekcję języka węgierskiego, piosenek w językach krajów biorących udział w projekcie, nauki tradycyjnego tańca węgierskiego. Efekty tych działań były zaprezentowane na zakończenie przed dyrektor szkoły, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi.

Nauczyciele mieli okazję, podczas swoich spotkań, wymienić si swoim doświadczeniem z pracy w szkole w swoim kraju. Porównywani systemy nauczania czy warunki pracy.

Bardzo bogaty było program kulturalny. Gospodarz zorganizowali mnóstwo atrakcji. Było to między innymi zwiedzanie Budapesztu, pałacu Księżniczki Elżbiety (Sisi) w Gödöllő, czy Miasta Eger wraz z Doliną Pięknej Pani. Młodzi mieli szansę “poszaleć” w Oxygen Adrenalin Park w Sasto.

W trakcie pobytu zawiązało się wiele przyjaźni pomiędzy uczestnikami projektu.

Następne spotkanie odbędzie się w październiku w Polsce.

Zapraszamy do fotorelacji - wystarczy, że klikniesz ;)

erasmus wegry

 

 

Kolejne spotkanie online z native speakerem z Niemiec

W dniu 28.04.2022 r. odbyło się spotkanie z wyjątkowym gościem Franzi  z Marburga w Niemczech.

Franziska jest studentką specjalności nauczycielskiej w zakresie języka angielskiego i francuskiego. Przez pół roku pracowała w ramach wolontariatu społecznego (FSJ) w szkole podstawowej w Poznaniu. Ma w Polsce wielu przyjaciół.

Na spotkaniu opowiadała nam o sobie oraz o niemieckiej muzyce, a każdy z nas w kilku zdaniach się przedstawiał i mówił, jakiej muzyki słucha. Rap i pop to generalnie ulubione gatunki muzyczne naszej młodzieży. Okazało się, że niemieccy wykonawcy są też znani i słuchani przez naszych uczniów.

Serdeczne podziękowania i pozdrowienia dla Franzi z Niemiec – naszego wyjątkowego gościa online, który odwiedził nas w ramach projektu Deutsch PLUS.

Wieczór z muzyką w Szkole Sióstr Pijarek

IMG 1342Dnia 1 kwietnia (piątek) o godzinie 19:30 w Szkole Sióstr Pijarek odbył się ,,Wieczór z muzyką” przygotowany przez uczniów naszego liceum należących do GPS’u - Grupy Pijarskiej. Przygotowaniem artystów oraz oprawą muzyczną zajęła się pani Gabriela Wąsacz. Natomiast opiekę nad całym wydarzeniem sprawowała siostra Monika Duc. Koncert ten wpisuje się także w obchody pijarskiego roku powołaniowego, którego hasło brzmi:  ,,Odważ się wyruszyć”, dlatego też nie mogło zabraknąć piosenek o charakterze religijnym, ale zarazem współczesnym. Nie zabrakło również chwil na refleksje, a całość została dopełniona dwoma świadectwami siostry Joanny Jurgi oraz kleryka Łukasza Fabijańskiego. Na koniec wieczoru po raz pierwszy w języku polskim został odśpiewany Hymn Roku Powołaniowego Sióstr Pijarek. W koncercie uczestniczyli: Siostry Pijarki wraz z Przełożoną Delegatury Sióstr Pijarek w Polsce - Siostrą Katarzyną Śledź, klerycy z Seminarium Krakowskiego, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, uczniowie oraz znajomi. Patronatem medialnym całego wydarzenia było Radio Via. „Wieczór z muzyką” odbył się po raz pierwszy ale uczniowie zapowiadają, że nie po raz ostatni…

Agata Błońska

Projekt Deutsch PLUS w naszej szkole

W ramach projektu Deutsch PLUS i przygotowań do certyfikatu z języka niemieckiego na poziomie A2 wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego uczennica naszego liceum Martyna Urban wzięła udział w trzech bezpłatnych warsztatach online przygotowujących do certyfikatu, prowadzonych przez lektorów Goethe-Institut w Warszawie w zakresie mówienia, pisania, czytania oraz słuchania. Uczennica bardzo pozytywnie oceniła te warsztaty i już zapisała się na bezpłatne zajęcia konwersacyjne online z native speakerem, tym razem na poziomie B1, aby sprawdzić swoje umiejętności językowe.

Bardzo dziękujemy Goethe-Institut w Warszawie za możliwość udziału w projekcie Deutsch PLUS i taką fantastyczną ofertę dla naszych uczniów.

Przygotuj się do certyfikatu

 

logo_psp_pijarki_splo_200.png
Image

SZKOŁA PODSTAWOWA I LICEUM
Sióstr Pijarek im. Pauli Montal

2023-liceum-braz.png