Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 w Liceum Sióstr Pijarek

Rok szkolny spędzony w murach przyjaznej dla uczniów szkoły wspólnie ze wspaniałymi ludźmi to okazja do świętowania. Wizja rozpoczynających się wakacji jako czasu zasłużonego odpoczynku zwiększa dodatkowo radość, którą uczniowie poczuli w tym roku dokładnie 24 czerwca. Dziękujemy Wam za wspólną modlitwę podczas kończącej ten rok szkolny Eucharystii i życzymy wielu wspaniałych wakacyjnych przygód! Szczęść Boże!

Laureaci XXIV Regionalnego Konkursu Dziennikarzy Młodzieżowych

Dnia 15 czerwca 2022 r. odbyła się w Rzeszowie gala finałowa XXIV otwartego Regionalnego Konkursu Dziennikarzy Młodzieżowych. Udział w konkursie wzięło ponad 80 osób z województwa podkarpackiego. Jury przewodniczyła pani Małgorzata Żurecka- Prezes Związku Literatów Polskich-oddział w Rzeszowie.

Laureatami zostali uczniowie naszej szkoły:

Krystian Urbański z kl. 3a      – I miejsce w kategorii artykuł publicystyczny

Kamil Płoch z kl. 3b               - III miejsce w kategorii opowiadanie

Wyróżniona została też:

Magdalena Rak z kl. 3a

Opiekę nad młodymi artystami-dziennikarzami sprawowała polonistka mgr Beata Kotelnicka.

Świętowanie dnia patronki LO Pijarek - Matki Pauli Montal

26 lutego wspominamy w liturgii Świętą Paulę Montal - założycielkę Zgromadzenia Sióstr Pijarek. Dla naszej szkolnej społeczności jest to dzień szczególny, bowiem to właśnie Matka Paula patronuje naszemu liceum. Wspólna Eucharystia, wspólny śpiew, odświętny strój, słodki posiłek oraz wspólna intelektualna zabawa w ramach teleturnieju międzyklasowego to elementy dzięki którym każdy poczuł wyjątkowość tego dnia. Zapraszamy do naszej fotorelacji!

https://www.youtube.com/watch?v=J4k-brNo-DA

Marcowe wyjście młodzieży licealnej do teatru

Marzec to miesiąc, który kojarzy się ze świętem wszystkich kobiet (8 marca) i świętem mężczyzn (10 marca). Interesującym pomysłem na świętowanie może być choćby wyjście do teatru. Przekonali się o tym nasi licealiści wychodząc wspólnie z wychowawcami na spektakl "Mistrz i Małgorzata" do rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej. To przygotowane z dużym rozmachem teatralnym "elektryzujące wydarzenie sceniczne", a zarazem wierna duchowi powieści inscenizacja, bez wątpienia dostarczyła wszystkim widzom niezwykłych wrażeń.

Rekolekcje dla młodzieży LO Sióstr Pijarek

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne zostały podzielone na 3 tury. Najpierw do Ciężkowic  wyjechały klasa 1a i 2a. W dniach od 14 do 16 marca młodzież pod kierownictwem duchowym o. Piotra Wiśniowskiego zgłębiała temat: "Alfa, beta i omega".  Czas na modlitwę, konferencje, rozmowę, pracę w grupie, spacer, film... Zobaczcie z resztą sami.

Marcowe Rekolekcje Liceum SS.Pijarek
Trzydniowe rekolekcje zaczęły się 14 marca 2022r., tak jak każdy wyjazd młodzieży pijarskiej od pakowania się, porannego wstawania i przyjazdy na miejsce spotkania koło naszej Szkoły, gdzie czekał już autobus. Oczywiście każdy uczestnik oprócz oficjalnego planu zabierał ze sobą, swoje oczekiwania i myśli jak najbardziej efektywnie, a może niektórzy też myśleli efektownie spędzić te trzy dni poza domem. Podróż minęła szybko, w sumie to ok. 2,5 godziny. Gdy dotarliśmy na miejsce okazało się, że Dom Rekolekcyjny Diecezji Tarnów w Ciężkowicach oraz okolica stwarza doskonałą atmosferę do rekolekcyjnych rozważań i przemyśleń. Po zakwaterowaniu zaczęliśmy realizować sporządzony przez Siostrę Monikę Duc plan zajęć. Utworzona spontanicznie grupa muzyczna zaczęła przygotowywać muzyczną oprawę mszy świętej, a reszta uczestników miała czas wolny udając się na zakupy do pobliskiego sklepu. Zapewne nie wiele osób wie, że w trakcie strojenia gitary pękła struna – co uniemożliwiało poprawne granie na gitarze. Jednakże dzięki staraniom grupy uczniów z Klasy 2a LO (Juliana, Piotrka i Michała) oraz dzięki uprzejmości Siostry Służebniczki usterka została szybko usunięta.
Między czasie mieliśmy okazję  spotkać Ojca Rekolekcjonistę, którym okazał się dobrze niektórym z nas  znany Ojciec Pijar Piotr Wiśniowski SP z Krakowa. Ojciec Piotr słynie z doskonałego i solidnego przygotowania się do rekolekcji i tym razem także nie mogło być inaczej. W ramach czterech konferencji przeprowadził nas po zagadnieniach i tematach, które w programie rekolekcji brzmiały dość enigmatycznie: „O co właściwie chodzi”, „Zaczyna Omega”, „Bez Alfa nie pojedziemy” oraz „Powiedziałeś alfa, powiedz też beta”. Po każdej z konferencji tematy stawały się coś bardziej zrozumiałe, a zawiłe rzeczy – jaśniejsze. Beta okazała się domem, a ciekawych co oznacza alfa i omega odsyłam po wyjaśnienie do uczestników tego wyjazdu. Jak na każdych rekolekcjach pytań i wątpliwości było co nie miara, czego upust daliśmy pod koniec drugiego dnia w ramach Q&A (pytania i odpowiedzi), które trwało długo i poruszało wiele tematów. Całości dopełniła adoracja Najświętszego Sakramentu. Wielu uczestników skorzystało również  z sakramentu pokuty i pojednania. Ojciec Piotr ofiarował penitentom tyle czasu ile każdy z nich potrzebował – za co młodzież była Mu bardzo wdzięczna.
Zgodnie z pijarskim maksymą „Ruch rzeźbi ducha i ciało” drugiego dnia po południu wybraliśmy się całą grupą na wycieczkę krajoznawczą do rezerwatu przyrody pod nazwą „Skamieniałe Miasto”. Największym zainteresowaniem cieszył się „Wąwóz Czarownic”.
Reasumując te rekolekcje były wspaniale spędzonym czasem w gronie koleżanek i kolegów z Liceum Sióstr Pijarek, który pozostanie w naszej pamięci. Mogliśmy się lepiej poznać, a także bardziej zbliżyć do Boga.
                                   /Maria Pelczar, kl. 2a/

Rekolekcje klasy 3a odbywały się na miejscu w dniach od 16 do 18 marca. Prowadził je o. Grzegorz Misiura Sch. P., a tematem była: "Biblijna księga Rut". Konferencja, praca indywidualna, Adoracja, Możliwość Spowiedzi, Droga Krzyżowa i oczywiście Eucharystia, to punkty programu rekolekcyjnego realizowanego przez naszych tegorocznych maturzystów.

W ostatniej, wyjazdowej turze rekolekcji udział wzięła klasa 3b. W dniach od 21 do 23 marca licealiści mieli okazję na odnowienie swojej relacji z Panem Bogiem poprzez refleksję, wyciszenie, spowiedź, udział w Eucharystii. Pod kierunkiem o. Radosława Radonia i dzięki dobrej organizacji s. Moniki plan dnia był wypełniony po brzegi, choć znalazł się też czas na bokserski sparing i wycieczki krajoznawcze. Zapraszamy do naszej fotogalerii.

Wieczór z muzyką w Szkole Sióstr Pijarek

IMG 1342Dnia 1 kwietnia (piątek) o godzinie 19:30 w Szkole Sióstr Pijarek odbył się ,,Wieczór z muzyką” przygotowany przez uczniów naszego liceum należących do GPS’u - Grupy Pijarskiej. Przygotowaniem artystów oraz oprawą muzyczną zajęła się pani Gabriela Wąsacz. Natomiast opiekę nad całym wydarzeniem sprawowała siostra Monika Duc. Koncert ten wpisuje się także w obchody pijarskiego roku powołaniowego, którego hasło brzmi:  ,,Odważ się wyruszyć”, dlatego też nie mogło zabraknąć piosenek o charakterze religijnym, ale zarazem współczesnym. Nie zabrakło również chwil na refleksje, a całość została dopełniona dwoma świadectwami siostry Joanny Jurgi oraz kleryka Łukasza Fabijańskiego. Na koniec wieczoru po raz pierwszy w języku polskim został odśpiewany Hymn Roku Powołaniowego Sióstr Pijarek. W koncercie uczestniczyli: Siostry Pijarki wraz z Przełożoną Delegatury Sióstr Pijarek w Polsce - Siostrą Katarzyną Śledź, klerycy z Seminarium Krakowskiego, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, uczniowie oraz znajomi. Patronatem medialnym całego wydarzenia było Radio Via. „Wieczór z muzyką” odbył się po raz pierwszy ale uczniowie zapowiadają, że nie po raz ostatni…

Agata Błońska

logo_psp_pijarki_splo_200.png
Image

SZKOŁA PODSTAWOWA I LICEUM
Sióstr Pijarek im. Pauli Montal

2023-liceum-braz.png