Lekcja matematyki z pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego

uwmW dniu 2 marca br. uczniowie klasy 2a naszego liceum mieli okazję wziąć udział w nietypowej lekcji matematyki. Za pośrednictwem platformy Zoom połączyli się z doktorem Piotrem Chrząstowskim- Wachtel pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego, aby zgłębiać tajniki logiki matematycznej. Jak się szybko okazało wykład poszerzył ich wiedzę nie tylko o wiadomości matematyczne, ale też o wiedzę historyczną. Pan Doktor zabrał bowiem wszystkich uczniów klasy matematyczno-turystycznej w niezwykłą podróż w czasie: od starożytności przez średniowiecze po czasy współczesne. Znane dotąd z lekcji matematyki funktory zdaniotwórcze: „i”, „lub” czy „jeżeli, to” nabrały nowego, interdysplinarnego znaczenia, gdy uczniowie rozpoczęli analizę niektórych przepisów prawa oraz ulotek współczesnych preparatów medycznych. Dużym zaskoczeniem były też tzw. „historie z życia wzięte”, z których jednoznacznie wynikało, że brak znajomości logiki matematycznej (np. znaczenia kwantyfikatorów) może być podstawą do przegranej w sądzie czy politycznej manipulacji. W trakcie zajęć nie zabrakło nawiązania do zastosowań znanych praw logicznych w informatyce i programowaniu. Na koniec prelekcji każdy mógł sprawdzić swoją zdolność logicznego postrzegania rzeczywistości na przykładzie zasad obowiązujących kandydatów na rektora uczelni wyższej. Serdecznie dziękujemy Panu doktorowi Piotrowi Chrząstowskiemu-Wachtel oraz władzom Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego za umożliwienie młodzieży naszego liceum udziału w tym ciekawym projekcie dydaktycznym.


Drukuj  
logo_psp_pijarki_splo_200.png
Image

SZKOŁA PODSTAWOWA I LICEUM
Sióstr Pijarek im. Pauli Montal