Wydarzenia szkolne 2011/2012

Audycja muzyczna - Filharmonia

 

W dniu 22 XII 2011r. odbyła się audycja muzyczna organizowana przez Filharmonię Podkarpacką. Motywem przewodnim była muzyka karnawałowa. Prowadzący ciekawie opowiadał o tańcach latynoamerykańskich tj. cha-cha, samba, rumba a muzycy zabrali słuchaczy w muzyczną podróż po Ameryce Południowej. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia audycja zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd.

Szkolny przegląd kolęd i pastorałek 2012

jak co roku w dzień styczniowy takie toczą się rozmowy… Co zaśpiewać na cześć Pana…?

Jak co roku w naszej szkole uczniowie pięknie przygotowali kolędy i pastorałki. W przeglądzie wzięło udział 75 osób z całej szkoły. Pierwsza tura dla kl. 0-III trwała od 12.00-13.30, druga tura dla kl. IV-VI i gimnazjum od 14.00 – 16.00. Uczniowie śpiewali lub grali na klawiszach, gitarach, fletach, tamburynach, niektórzy nawet potrafili połączyć obie czynności. Oj działo się, działo… Wszyscy nasi utalentowani, pięknie ubrani artyści otrzymali aniołka z instrumentem muzycznym, który będzie im przypominał o tym wspaniałym dniu, pełnym wrażeń i radości.

„Szkolny przegląd kolęd i pastorałek 2012”przygotowały: mgr Anna Bieniasz, mgr Małgorzata Cymborska, mgr Monika Lasota, mgr Renata Puszkarewicz i mgrAnna Sałpińska-Pięciak

’’Przeboje muzyczne’’

Kolejna audycja muzyczna pt. ’’Przeboje muzyczne’’ miała miejsce 26 I 2012r. Głównym jej celem była prezentacja znanych utworów na przestrzeni epok muzycznych. Tak więc mieliśmy możliwość usłyszeć utwory takich kompozytorów jak: Johann Strauss, W. A. Mozart, Nicolo Paganini, Franz Schubert, Piotr Czajkowski, Wojciech Kilar. Były też zagadki muzyczne – z jakiego filmu pochodzi ta muzyka? Muzycy odegrali także utwory współczesnej   muzyki rozrywkowej.

„Solo, duo, trio”

„Solo, duo, trio” - to tytuł audycji muzycznej przygotowanej przez Filharmonię Podkarpacką, która odbyła się w dniu 29.03.2012. W roli głównej wystąpiły: skrzypce, instrument klawiszowy i akordeon. Uczniowie mogli wysłuchać utwory kompozytorów od Baroku do współczesności: m.in.: J.S.Bacha, J.Haydna, R. Schumanna, G.Gershwina, Beatlesów. Instrumenty prezentowały się solo, pięknie brzmiały w duecie, oraz gdy grały wszystkie razem. Uczniowie wysłuchali także pieśń włoską w wykonaniu głosu męskiego – tenora, oraz arię z opery „Straszny Dwór” którą zaśpiewał bas- najniższy głos męski. Śpiew bardzo się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami. Muzycy wyjaśnili jak ważna jest poprawna i wyraźna wymowa wyrazów – dykcja. Uczniowie zostali poproszeni o przeczytanie wierszyków służących do ćwiczeń dykcyjnych i nie było to wcale łatwe. Na koniec Pani prowadząca audycję zachęciła dzieci do wspólnej zabawy i śpiewu. Po audycji uczniowie poprosili artystów o autografy.

Filharmonia 2012

Kolejna audycja muzyczna pt. „Tańce” miała miejsce 26 IV 2012r. Głównym jej celem była prezentacja znanych polskich tańców ludowych.

Pierwszym prezentowanym tańcem był kujawiak. Dowiedzieliśmy się, że ludowe nazwy tego tańca, to śpiący i kolebany. Najstarsze opracowanie kujawiaka pochodzi z ok. 1830. Znane są opracowania m.in Henryka Wieniawskiego. Drugim prezentowanym tańcem był oberek inaczej ober, obertas. To taniec o żywym tempie i skocznej melodii, można go usłyszeć na weselu. Trzecim z kolei omawiany był mazur. To żywy, polski taniec narodowy, pochodzi z regionu Mazowsze. Taniec krakowiak związany jest z Krakowem. To także żywy, polski taniec narodowy, inne nazwy krakowiaka, to: mijany, dreptany, ścigany, przebiegany. Ostatnim omawianym tańcem był polonez. To reprezentacyjny polski taniec narodowy. Inne nazwy poloneza, to: chodzony, pieszy, łażony, wolny, powolny. Tańczy się go na przykład na balu maturalnym. Po omówieniu każdego tańca, muzycy grali każdy rodzaj tańca. Uczniowie, prezentowali kroki krakowiaka.

Zawody w narciarstwie

W dniu 7 stycznia 2011 roku w Bukowinie Tatrzańskiej na stoku "Rusiński" odbyły się pierwsze zawody narciarskie w slalomie gigancie pomiędzy Szkołą Podstawową nr. 45 Sióstr Pijarek w Krakowie a Publiczną Szkołą Podstawową Sióstr Pijarek w Rzeszowie.

Uczestnicy zawodów bawili się znakomicie, pogoda również dopisała.