Wycieczki szkolne 2010/2011

Zielona szkoła w Ciężkowicach

W dniach 30.05.-02.06 uczniowie klas IVb i Va wraz z wychowawcami: mgr Alicją Kaczyńską, mgr Bernadetą Dziopak oraz s.mgr Joanną Tajduś i mgr Rafałem Szyszko wyjechali na "Zieloną Szkołę" do Ciężkowic.

Pierwszym punktem wycieczki był pobyt w Stróżach, gdzie uczniowie zwiedzili Muzeum Pszczelarstwa, Skansen i Zwierzyniec, uczestniczyli rownież w warsztatach pszczelarskich i przejażdżkach konnych po okolicy. Najwaniejszym punktem wycieczki było zwiedzanie Rezerwatu Przyrody Nieożywionej "Skamieniałego Miasta", które stanowi jedną z najwiekszych atrakcji turystycznych całego regionu. W ciągu dwóch dni uczniowie, wedrując wytyczonymi szlakami, zwiedzali malownicze skałki, zapoznając się z pięknymi legendami.

Innymi atrakcjami "Zielonej Szkoły" było:

- zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach i zapoznanie się z ciekawymi okazami ptaków, owadów i ssaków;

- lekcja muzealna w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej;

- zwiedzanie Muzeum Etnograficznego "Grociarnia" oraz zabytkowego kościoła architektury drewnianej p.w. św. Bartłomieja w Jastrzębi.

W czasie wycieczki uczniowie uczestniczyli również w zajęciach sportowych, które odbywały się w miejscowej hali sportowej. Wieczorami był czas na wspolne spacery, grillowanie, zabawy integracyjne, a w Dniu Dziecka odbyła się dyskoteka.

Malowniczy krajobraz Pogórza Ciężkowickeigo oraz bogactwo historii tego miejsca to powody, dla których warto tam pojechać.

Wycieczka w Bieszczady

W dniach 8-9 czerwca br. uczniowie z klasy VB wyjechali na pasjonującą wycieczkę w Bieszczady. Jej pomysłodawczynią i organizatorką była nasza wychowawczyni – pani Renata Wojtanowska.

Punktualnie o godz. 7.00 zebraliśmy się pod szkołą i po sprawdzeniu obecności, przypomnieniu regulaminu wyruszyliśmy szukać przygód pod czujnym okien naszej wychowawczyni oraz siostry dyrektor.

O godzinie 8.15 dotarliśmy do Starej Wsi, gdzie znajduje się kościół z reprodukcją obrazu Matki Bożej Starowiejskiej. Pani przewodniczka zapoznała nas z historią świątyni, pokazała także eksponaty znajdujące się w Muzeum Misyjnym.

Następnie pojechaliśmy do skansenu w Sanoku, który należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie i pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Zgromadzono w nim ponad 100 obiektów, znalazły się wśród nich: chaty drewniane, kościoły, cerkwie, szkoła, młyn wodny, kuźnia, plebania. Zarówno świątynie, jak i większość budynków mieszkalnych i gospodarczych , posiada w pełni urządzone i udostępnione do zwiedzania wnętrza. Największe zainteresowanie wzbudziła w nas dawna szkoła.

Następnym punktem programu było zwiedzanie ruin zamku Sobień, gdzie w 1417 r. odbył się ślub króla Polski Władysława Łokietka z jego trzecią żoną.

O godzinie 14.00 zatrzymaliśmy się w cukierni „Słodki domek”, gdzie szybko odzyskaliśmy energię dzięki lodom i koktajlom z truskawek.

Następnie udaliśmy się do Leska, aby obejrzeć jedyny w Polsce pomnik książki, a także zabytkowy kościół. Później podziwialiśmy ogrom Kamienia Leskiego i wysłuchaliśmy legend z nim związanych. Pisali o nim tacy wybitni twórcy jak: Aleksander Fredro, czy Wincenty Pol.

Pół godziny później zwiedziliśmy Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach z miniaturami kościółków i cerkwi, a także Ogród Biblijny.

Po całym dniu pełnym wrażeń zajechaliśmy do ośrodka „Solinka” w Bukowcu, gdzie zjedliśmy obiadokolację i bawiliśmy się na dyskotece.

Następnego dnia po zjedzeniu śniadania opuściliśmy ośrodek i udaliśmy się obejrzeć kolejkę wąskotorową znajdującą się w Majdanie koło Cisnej. Deszcz pokrzyżował nam nieco plany i zamiast zdobywania Połoniny Wetlińskiej ruszyliśmy do schroniska pod Małą Rawką.

Nieliczni uczestnicy wycieczki podjęli próbę wejścia na szczyt góry.

O godzinie 12.00 przyszedł czas na obiad w Wetlinie w „towarzystwie biesów i czadów”.

Po obiedzie zatrzymaliśmy się w Jabłonkach i Baligrodzie.

Na zakończenie wycieczki zwiedziliśmy Muzeum Przyrodniczo – Łowieckie w Nowosiółkach i ruszyliśmy w drogę powrotną do Rzeszowa.

Wycieczka była pasjonująca, więc na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

                                                                                  Przemysław Bednarski, Maciej Prokop, Joanna Kolek