Wydarzenia szkolne 2013/2014

Sceny z Balladyny w Gimnazjum

29.05.2014 na lekcji języka polskiego miało miejsce rozstrzygnięcie projektu na najlepsze przedstawienie z lektury jaką była „Balladyna”. Klasa 1Ga miała za zadanie napisać w grupach unowocześniony scenariusz do dramatu Juliusza Słowackiego oraz na jego podstawie przygotować krótką inscenizację. Podzieliśmy się na cztery pięcioosobowe drużyny. Wszyscy zaangażowali się w projekt, jedni więcej, drudzy mniej, lecz efekty naszej pracy były oryginalne, zabawne i zaskakujące w zależności od każdej grupy.

Jako pierwsi zaprezentowali się chłopcy, którzy przedstawili nam rozmowę Pustelnika z Kirkorem. Scena była krótka, ale aktorzy wykazali się bardzo dobrą dykcją i świetną grą aktorską.

Kolejna grupa postawiła na doskonałe stroje i rekwizyty. Koleżanki odegrały zbieranie malin i śmierć Aliny.Całej klasie przypadł do gustu ich występ, gdyż okazał się być niebywale humorystyczny i kreatywny. Aktorkom udało się rozśmieszyć każdego obecnego na sali dlatego też po tej inscenizacji rozległy się gromkie brawa. W osobę Filona wcieliła się Sandra Matwij, bawiąc do łez wszystkich widzów.

Przegląd Talentów w Gimnazjum 2014

Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną.

Mikołaj Gogol

21 V 2014r. w bibliotece szkolnej odbył się  Przegląd Talentów Uczniów Gimnazjum. Organizatorami byli nauczyciele; Alicja Kaczyńska, Celina Zych – Krzanowska, Ewa Szafer i Renata Puszkarewicz. Celem przeglądu było zaprezentowanie swoich zdolności m.in: w śpiewie, tańcu, czy w grze na instrumencie muzycznym. Wystąpili dla nas: Mikołaj Niezabitowski z kl.IIa, Angelika Matwij z kl.IIa, Diana Szeliga z kl.IIa, Aleksandra Balawender z kl.IIb,  Zofia Zajac z kl.IIIa, Justyna Matuła z kl IIIb, Fryderyka Pugliese z kl.IIIb, Maria Sitarz z kl.IIIb, Magdalena Dżugan z kl.IIIb, i Helena Perenc z klIIIb. Równocześnie z przeglądem miała miejsce Wystawa Talentów Plastycznych. Można było obejrzeć prace uczniów klas trzecich; Mateusza Matłoka klIIIa, Anny Sandeckiej klIIIa, Anny   Dzierżak kl.IIIa, Anny Sycz kl.IIIa, Wiktorii Wiernik kl.IIIa oraz Marii Rycerz z kl.IIIb  Okazuje się że także w naszej szkole mamy wspaniałe talenty muzyczne i plastyczne godne podziwiania i rozwijania.

                                                                  Opracowała R.Puszkarewicz

Warsztaty Biotechnologiczne na Uniwersytecie Rzeszowskim klas III gimnazjum

W dniu 14.05.2014r. klasy III gimnazjum udały się na warsztaty Biotechnologiczne organizowane przesz Pozawydziałowy Zamiejscowy Instytut Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podczas warsztatów uczniowie uczestniczyli w następujących zajęciach: chromatografia bibułowa, hodowla in vitro roślin, pokaz doświadczeń i technologii mikroskopowania. Uczniowie także poznali hodowlę świniodzików z zapleczem badawczym.

Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w gimnazjum.

7-go maja w naszej szkole odbyła się akademia mająca uczcić rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Po odśpiewaniu Hymnu uczniowie klas IIa i IIb SP. przygotowani przez wychowawczynie S. Marinę Szlachciuk i P. Dorotę Trzeciak  zatańczyli tradycyjnego Poloneza. Uczniowie kl.IIIb gimnazjum przygotowani przez wychowawcę pana Macieja Lubczyńskiego, przypomnieli nam o okolicznościach tego wiekopomnego wydarzenia, jakim było uchwalenie Konstytucji, recytując wiersze i fragmenty prozy. Pani Renata Puszkarewicz  pomogła w przygotowaniu uczennic – Diany Szeligi, Aleksandry Balawender oraz Heleny Perenc, które zaśpiewały patriotyczne pieśni. Szczególnym punktem programu był występ uczniów kl III a – Justyny Matuły i kl.IIIa  - Marcina Wąsa , którzy wykonali utwór „ Do boju, Polsko”.

Opracowała Helena Perenc kl. IIIb

Rekolekcje gimnazjalne 2014

W dniach 17-21.03.2014r. uczniowie gimnazjum przeżywali wyjazdowe Rekolekcje Wielkopostne w Gródku nad Dunajcem. Klasy pierwsze wraz z o. Grzegorzem Misiurą SP zastanawiały się nad tematem "zbuntowanego proroka - Jonasza". Klasy drugie z o. Łukaszem Adamusiakiem SP podjęły temat wyborów. Klasy trzecie z o. Piotrem Wiśniowskim zgłebiały temat szcześcia, a dokładniej słowa z księgi Sofoniasza 3,17 "Będę się radował z Ciebie niezwykłą radością".

Podczas rekolekcji był czas na modlitwę, Eucharystię, konferencje, Drogę Krzyżową, ale też na gry zespołowe, spacer i odpoczynek. Uczniowie wrócili z rekolekcji umocnieni duchowo.