Tydzień Kultury Osobistej i Wartości

W dniach od 23 listopada do 27 listopada ruszamy, jak, co roku z działaniami w ramach Tygodnia Kultury Osobistej i Wartości, realizowanego zgodnie z założonymi zadaniami Szkolnego Programu Wychowawczo - Profilaktycznego. Zostaną przeprowadzone zajęcia wychowawcze, plastyczne poświęcone zainteresowaniom, pasjom, hobby. Odbędzie się też wystawa prac na stronie internetowej szkoły. Uczniowie będą również tworzyć prezentacje tematyczne na  informatyce.  W związku z tym serdecznie zapraszamy do udziału uczniów w proponowanych aktywnościach.

Zainteresowania, pasje, hobby  – krótkie refleksje

Najsmutniejsi ludzie, jakich w życiu spotkałem to ci, którzy nie  interesują się niczym głęboko. Pasja i zadowolenie idą ze sobą w parze, a bez nich każde szczęście jest wyłącznie chwilowe, nie ma bowiem bodźca, który by je podtrzymywał” Nicholas Sparks

Zainteresowania towarzyszą nam przez całe życie. Najczęściej są sposobem na relaks, odreagowanie stresów, poprawę nastroju, spędzanie czasu wolnego. Często sprzyjają samorozwojowi oraz nawiązywaniu relacji z innymi osobami. Zdarza się, że zainteresowania przeradzają się w sposób na życie, albo pracę zawodową.

Jak pomóc dzieciom w poszukiwaniu zainteresowań?

• Pokaż dziecku własne pasje, zainteresowania oraz płynące z nich korzyści.
  • Pomóż odkrywać mu własny potencjał oraz preferencje ukierunkowujące jego hobby.
  • Wspieraj zainteresowania dziecka, wzmacniaj pozytywnie jego pasje.
  • Stwarzaj okazje do zapoznania się z bogactwem i różnorodnością pasji, które można rozwijać.
  • Podkreślaj znaczenie równowagi między nauką, pracą a hobby.
  • Wspieraj kontakt dziecka z dobrą literaturą, bo stanowi ono źródło inspiracji do poszukiwania i rozwijania pasji.

Pedagodzy szkolni - Alicja Smoczeńska, Małgorzata Półtorak