Szlachetna Paczka 2014 w naszej szkole

W tym roku szkoła po raz szósty włączyła się w Projekt Szlachetna Paczka.

W sobotę 22 listopada otwarta została baza rodzin szlachetnej Paczki i już tego samego dnia zostały wybrane trzy rodziny wielodzietne, którym szkoła chciała przygotować paczki. Startujemy pełni zapału, weterani z wieloletnim doświadczeniem. Przygotowane zostało ogłoszenie o akcji i rozklejone w strategicznych miejscach w szkole oraz zamieszczone na stronie internetowej. Zrobiono też listę potrzebnych rzeczy, by darczyńcy mogli zadeklarować swój konkretny wkład w akcję. Już na tym etapie, pełni zapału wierzyliśmy, że możemy wybrać jeszcze jedną rodzinę, która potrzebuje pomocy. Wybór padł na rodzinę
 z siedmiorgiem dzieci.

Idea Paczki została przedstawiona na zebraniu rodziców 20 listopada. Rodzice zostali zachęceni do włączenia się i już w pierwszym tygodniu pojawili się pierwsi darczyńcy deklarujący przyniesienie inhalatora, miksera, firan i zasłon, pościeli, ręczników itp. Wkrótce napłynęły też pierwsze artykuły.

Codziennie rano w sekretariacie pojawiały się nowe torby, worki, reklamówki, pudełka z różnymi darami.  Z każdym dniem przybywało środków czystości, artykułów spożywczych, ubrań, zabawek… W tej sytuacji pojawia się myśl, że możemy wybrać jeszcze jedną rodzinę, w której jest chore lub niepełnosprawne dziecko. Ostatecznie wybrano jeszcze dwie rodziny w trudnej sytuacji, których potrzeby były bardzo proste: żywność, środki czystości, buty na zimę, pieluchy... Mamy więc sześć rodzin w tym roku.

Do końca akcji został jeszcze tydzień. Ciągle przybywało artykułów, trzeba więc było zorganizować tymczasowy magazyn, bo do sekretariatu czasem nie dało się wejść.

Wraz ze zbiórką darów rzeczowych trwa też zbiórka środków pieniężnych, z których zostaną zakupione brakujące artykuły. Pod koniec drugiego tygodnia akcji rozpoczyna się sprawdzanie zgromadzonych darów. Już jest wiadomo, że trzeba będzie zakupić 5par butów zimowych, kilka kołder (bo potrzeba ich aż pięć) oraz materac składany i żyrandol. Finałowy tydzień to gorączka ostatnich zakupów. Dobrze, że mamy zapasy pudełek różnych rozmiarów do pakowania paczek i nie trzeba ich szukać w sklepach i hurtowniach.

Emocje coraz większe! Ostatni tydzień to dzielenie przyniesionych artykułów i pakowanie paczek popołudniami. Od wtorku Ola i Kinga pomagają nam w ozdabianiu paczek. Dzień przed finałem, piątek - wielkie pakowanie już od 14.00. W akcję włącza się grupa uczniów gimnazjum – oprócz Oli i Kingi, są to Wiktoria i Łukasz. Pakowanie odbywa się na korytarzu koło biblioteki. Prawie wszystkie artykuły są już podzielone na poszczególne rodziny, trzeba je tylko zapakować w kartony, opakować w papier, ozdobić, oznaczyć odpowiednim kodem
i kolorem.Następnie znieść paczki na dół, na korytarz przy sali gimnastycznej. Tu przelicza się kartony i układa wg rodzin oraz magazynów do których jutro trafią.

Wreszcie wszystko gotowe. Dzięki zaangażowaniu i wyjątkowej hojności darczyńców przygotowano łącznie aż 71 paczek  dla sześciu rodzin, w tym 3 dywanów, 5 kołder
z poduszkami.

Sobota. Wielki finał! Od rana na zewnątrz jest zimno, wieje silny wiatr, szaleje huragan Aleksandra (rok temu był to orkan Ksawery). O godz. 9.00 przygotowujemy się do transportu paczek do bazy. Pomaga nam Kinga ze swoim tatą. Trzeba będzie jechać dwa razy, bo nie zmieszczą się nam wszystkie kartony do dwóch samochodów. Ruszamy do magazynu na Nowe Miasto. W wyładunku pomagają nam woluntariusze. Szybko wracamy do szkoły po drugą partię paczek i kurs na ul. Rejtana.

Na końcu był czas na miłą rozmowę przy herbacie z Wolontariuszami Szlachetnej Paczki. Słyszymy wiele „paczkowych” historii, ciepłych słów o nawiązanych relacjach między woluntariuszami, darczyńcami i rodzinami. Po wypełnieniu ankiet otrzymaliśmy dyplomy
i podziękowania.

Na konie z wolontariuszką udaliśmy się do jednej z „paczkowych rodzin”. Było to niezwykłe spotkanie z rodziną mile zaskoczoną otrzymaną pomocą. W podziękowaniu podarowano nam piosenkę w wykonaniu dzieci. Wzruszenie udzieliło się wszystkim.

Szlachetna Paczka to akcja, która pokazuje, że pięknie jest pomagać, ale wymaga to współpracy i zaangażowania. Bardzo dziękujemy za oddanie i czynny udziałtym, którzy wspomagali akcję: rodzicom, nauczycielom i uczniom. Dziękujemy za ofiarowany czas, za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka.

A oto relacje z dostarczenia paczki do poszczególnych rodzin przygotowanie przez opiekujących się nimi wolontariuszy.

Rodzina POD- 036-029601

RodzinaPOD- 036-043292