FOMO - czy to problem Twojego nastolatka (a może też Twój)?

Jesteśmy przebodźcowani, przeinformowani, z jednoczesnym poczuciem „niebycia na bieżąco”, „niedoinformowania”, „niebywania”. Odnosimy wrażenie, że omija nas wszystko to, co dobre, ciekawe, wartościowe i ważne. Wypolerowane życie innych, pokazywane na mediach społecznościowych, staje się więc naszym niedościgłym i niespełnionym marzeniem. Jeśli – w dużym uproszczeniu – rzeczywiście tak jest, to kto wie…? Być może cierpimy na FOMO (akronim dla Fear of Missing Out , które można odczytywać jako „strach przed odłączeniem”, „strach przed pominięciem”)

FOMO to choroba cywilizacyjna współczesności, która wiąże się z obawą, że coś naprawdę ciekawego i satysfakcjonującego dzieje się bez naszej wiedzy, natomiast inne osoby mogą w tym uczestniczyć. Osoba cierpiąca na FOMO nie może właściwie określić, co przegapia i jaka jest realna przyczyna powstałego lęku. Nie wiąże się on przecież z bezpośrednim zagrożeniem, ale jest bez wątpienia uczuciem negatywnym. Rozładowuje się dopiero, gdy osoba z FOMO sprawdzi powiadomienia na telefonie lub zasiądzie przed komputerem.

Syndrom sprawia, że panicznie boimy się bycia offline, włączamy wszystkie możliwe powiadomienia, a dzięki urządzeniom mobilnym ciągle mamy rękę na pulsie. Oczywiście takie zachowanie może odbić się na naszych kontaktach z innymi ludźmi.

FOMO może doprowadzić do problemów z podejmowaniem decyzji - osobie z tą przypadłością ciągle wydaje się, że powinna być gdzieś indziej i robić coś innego, nie wie, na co powinna się zdecydować, co robić, jak spędzić czas. Bywa to bardzo uciążliwe.

FOMO dotyka w szczególności osoby młode,które nie pamiętają już życia „sprzed epoki internetu”. Zjawisko to jest więc wynikiem skoku cywilizacyjnego ostatnich lat. Obserwujemy je głównie przez dynamiczny rozwój mediów społecznościowych. FOMO nie dotyczy jedynie świata wirtualnego. Może wnikać do każdej dziedziny życia, na przykład naszej nauki, pracy.

Jak radzić sobie z FOMO?

Fear of missing out może naprawdę niekorzystnie odbić się na codziennym życiu. Powoduje problemy ze skupieniem uwagi, łatwą dekoncentrację (jeśli co chwilę będziemy zerkać na telefon, reagować na powiadomienia, sprawdzać, co nowego się dzieje – nie realizujemy skutecznie nauki, pracy).

FOMO wywołuje utrwalanie w naszej psychice błędnych przekonań, że inni „zawsze mają lepiej, wiecej”. Dlatego konieczna jest ich rewizja i uświadomienie sobie przez młodzież, że często to, co pokazują znajomi na portalach społecznościowych, to tylko kreacja. Ich życie jest podobne do naszego, składa się z podobnych obaw i lęków, ale to nie tym chcą się dzielić za pomocą social media… Wykreowany wizerunek jest często bardzo odległy od prawdy.

Warto nakłonić syna czy córkę do bardziej kontrolowanego korzystania z mediów społecznościowych. Jeżeli przeszkadzają w nauce – trzeba odinstalować aplikacje z telefonu  lub wyłączyć powiadomienia, wyciszyć telefon, odłożyć go daleko od zasięgu ręki, a rozpraszające strony w przeglądarce zablokować. Prawdopodobnie, gdy nastolatek sprawdzi, czy po godzinach spędzonych poza siecią rzeczywiście zdarzyło się coś, co mogło zmienić jego życie - najpewniej niczego takiego nie znajdzie. Własnym przykładem powinniśmy pokazywać, że czas poza siecią można wykorzystać na efektywniejszą pracę, ciekawą rozmowę czy przeczytanie książki, na którą wcześniej nie było czasu.

Warto zwrócić młodym ludziom uwagę, na to, że nie muszą wiedzieć wszystkiego o wszystkim, by nie czuć się wykluczonym. Nie ma sensu narzucanie na  siebie niepotrzebnej presji.

FOMO może powodować niepotrzebne tracenie czasu na poznawanie informacji, które zupełnie nic nie wnoszą do naszego życia. W dzisiejszych czasach otacza nas z każdej strony tak ogromna liczba danych, że naprawdę nie musimy i wręcz nie możemy poznać wszystkich. Warto „wrzucić na luz”, nauczyć się zdrowo korzystać z mediów społecznościowych, uświadomić sobie, że nasze życie nie odbiega od większości osób. Dzięki temu może nam udać się osiągnąć, tak potrzebny do normalnego funkcjonowania, spokój.

Warto wiedzieć:  Opublikowano polski raport z badań nad FOMO, którego współautorem jest dr Tomasz Baran
z Wydziału Psychologii UW. Badacze postawili sobie za cel m.in. sprawdzenie skali problemu w Polsce, jego związku z dobrostanem psychofizycznym. Ponadto podzielili się rekomendacjami dotyczącymi tego, jak świadomie korzystać z zasobów Sieci i jednocześnie dbać o swój dobrostan.

Link do raportu: https://goo.gl/pnfT91


Drukuj  
logo_psp_pijarki_splo_200.png
Image

SZKOŁA PODSTAWOWA I LICEUM
Sióstr Pijarek im. Pauli Montal

2023-liceum-braz.png